Unohdetusta kohdatuksi – Yksi kesä. Kaksi sukupolvea.
Haluatko kesätyön, jossa saat olla oma itsesi, tutustua uusiin ihmisiin ja tuoda iloa jonkun päivään? Oletko 15–20-vuotias nuori? Hae meille hymylähettilääksi ja kohtaa ikäihmisiä kahden viikon työjakson aikana kesällä 2026.
Hymylähettilään tehtävässä vietät ikäihmisen kanssa aikaa esimerkiksi juttelemalla, ulkoilemalla ja auttamalla pienissä arjen asioissa. Työ ei vaadi erityistaitoja – tärkeintä on ystävällinen asenne ja halu kohdata.
Työaika ja palkka
- Kahden viikon kesätyöjakso 29.6.-12.7.2026.
- Palkka 500 euroa / 2vk
- Työaika 30 h / viikko
- Perehdytämme sinut tehtävään
- Palkkaamme kaksi hymylähettilästä työpariksi Kotikunnaaseen.
Näin haet tehtävään
Lähetä vapaamuotoinen hakemuksesi osoitteeseen katja.essen@kotikunnas.fi viimeistään 10.4.2026 (hakuaika 17.3.–10.4.2026).
Kerro kesätyöhakemuksessasi ainakin nämä:
- Miksi haet tehtävää ja miksi sopisit siihen
- Osaamisesi ja vahvuutesi työntekijänä
- Yhteystietosi
Vinkkejä vapaamuotoisen kesätyöhakemuksen tekemiseen löydät esimerkiksi täältä: Kesätyöhakemus ilman työkokemusta
Lisätietoja hakemisesta ja tehtävästä voit kysyä: palvelupäällikkö Katja Essén puh. 040 940 1362
Hymylähettiläs tekee unohdetuista kohdattuja
Hymylähettilään kesätyön mahdollistaa Keskinäinen Vakuutusyhtiö Turva. Turva lahjoittaa Vanhustyön keskusliitolle 100 000 euroa Unohdetusta kohdatuksi -yhteisöllisyystekoon, jonka tavoitteena on vähentää ikäihmisten yksinäisyyttä ja mahdollistaa nuorille merkityksellinen kesätyö. Me Vanhustyön keskusliiton jäsenyhteisönä voimme tarjota sinulle tämän työn ja olemme työnantajasi.
Lisätietoja Unohdetusta kohdatuksi -yhteisöllisyysteosta: turva.fi/kohdattu