
Kriiseistä kestävyyteen ikääntyvässä maailmassa
Miten voimme rakentaa kestävämpää tulevaisuutta ja varautua kriiseihin pitkäikäistyvässä maailmassa?
Julkaistu ma huhtik. 28 08:29:00 2025
Näitä asioita pohdittiin maaliskuussa 2025 Helsingissä pidetyssä kansainvälisessä konferenssissa sekä sen yhteydessä järjestetyssä Kriiseistä kestävyyteen -järjestöpäivässä. Molemmissa tilaisuuksissa yhdistyksemme Liikkuvalla resurssikeskuksella oli puheenvuoronsa. Erik Castrén -instituutin, Leo Mechelin säätiön, HelpAge Internationalin ja Vanhus- ja lähimmäispalvelun liitto VALLI ry:n järjestämässä kansainvälisessä kongressissa teemana oli ikääntyvät ihmiset kriiseissä ja konflikteissa. Kongressi käsitteli vanhojen ihmisten kohtaamia haasteita sekä toimijuutta ja ihmisoikeuksia sotien, konfliktien, pakolaisuuden ja ilmastonmuutoksen keskellä. Tapahtuman suojelijana toimi presidentti Tarja Halonen ja konferenssin puuhahenkilöinä olivat Vappu ja Ilkka Taipale.
Konferenssissa yhdistystämme edustivat Pilvi Heiskanen, Helena Norokallio, Sanna Nurmi ja Satu Järvenpää. Kansainvälisten tutkimusten rinnalla pääsimme esittelemään ruohonjuurella toimivan Liikkuvan resurssikeskuksen käytännön toimia, miten pyörillä kulkeva yli sektorirajojen ylittävä yhteistyömallimme on osoittautunut liikkuvuudellaan ja ketteryydellään toimivaksi myös korona-aikana ja mm. yhteiskunnallisissa muutoksissa.
Kerroimme kokemuksistamme ja siitä mitä uusia toimintatapoja kehitimme tavata ja kuulla senioreita. Esittelimme mm. parveketempausten jumppa- ja musiikkihetket Turun kaupungin liikuntapalveluiden kanssa. Niissä vietiin iloa, yhteisöllisyyttä ja eri tahojen tietoja kootusti taloyhtiöihin. Kerroimme teemakirjeistä, erilaisista senioreiden itsensä kehittämistä turvallisista vapaaehtoistehtävistä ja yhdistyksemme perustamasta Juttuluurista.
- Olimme otettuja, että matalankynnyksen toimintamme sai hyvän vastaanoton myös kansainvälisissä akateemisissa piireissä, totesi Liikkuvan resurssikeskuksen toimintaa konferenssissa loistavasti esitellyt Liikkuvan resurssikeskuksen Sanna Nurmi.
- Lisäksi olimme tyytyväisiä, että ikääntyvässä maailmassa, jossa erilaisia kriisejä valitettavasti on, nostettiin nimenomaan ikääntyneiden kannalta asioita monipuolisesti esille, lisäsi Liikkuvan resurssikeskuksen Satu Järvenpää.
Toivomme katseen suuntautuvan jatkossakin entistä enemmän siihen, mitä kukin on oppinut, mitä jatkossa. Ikääntyneiden osalta esim. kriisienkin keskellä pitää muistaa kokemustemme mukaan, että senioreilla on myös paljon annettavaa, he eivät ole vain tuen kohteita. Toimitaan yhdessä. Saimme konferenssissa sekä järjestöpäivillä molemmissa paikoissa hyvän vastaanoton ja oli erittäin kiinnostavaa ja hyödyllistä käydä vuoropuhelua tieteellisen tutkimuksen ja ruohonjuuritason toiminnan välillä. Tutkimuksissa esiin tuodut ilmiöt vahvistivat sitä, että toimintaamme tarvitaan ja se vastaa myös tutkimuksissa nähtyihin haasteisiin.
Liikkuvan resurssikeskuksen omista kokemuksista nostimme esityksissämme esille mm. sen, että kaiken tiedottamisen pitää olla selkeää, nykyiset termit ja sanasto on joidenkin vaikea ymmärtää, pitää sanoittaa asioita ymmärrettävällä kielellä. Toiseksi muistutimme tiedonsaannin saavutettavuuden tärkeydestä. Pitää muistaa huomioida digittömät ja yksinäiset, joilla ei ole omaisia. Asuinalueiden arkisiin ympäristöihin tulee jalkautua, ihmisiä pitää mennä tapaamaan kasvotusten. Ja kolmanneksi halusimme korostaa, kun säännöllinen kerhotoiminta joudutaan syystä tai toisesta lopettamaan, on todella vaikea saada senioreita palamaan siihen takaisin. Ajansaatteessa kunto heikkenee ja jos sosiaaliset kontaktit ryhmään katkeavat joksikin aikaa, niin paluu entiseen hankaloituu. Se ei ole enää arkirutiinia niin kuin ennen, pitää aloittaa alusta. On tärkeää olla tukemassa ja rohkaisemassa myös ryhmiin takaisin palaamisessa.